- ГЛАВА 1 . ВЪЗЦАРЯВАНЕ НА ТРЕТИЯ ЖРУГР
Завършвайки книгата за метаисторията на Петербургската империя, аз съпоставих помежду им две исторически фигури, чиито характери и облик са толкова различни, че да ги съпоставяме някак не е прието. Но техните историческите роли са не само съпоставими, а даже се явяват, в някаква степен, едната вариант на другата: те имат идентично значение, всяка – за своя цикъл от епохи. Те и двете са ознаменували със себе си зенита на мощта на руските уицраори, встъпването на тези уицраори на пътя на откритата борба с демиурга, на довеждането на тираничната тенденция до крайност – и началото на процеса на гибелта на държавата. Тези исторически фигури са Иван IV и Николай I.
Непосредствени приемници на Грозни на престола били две лица: Фьодор Йоанович и Борис. Единият е човек с изключително мекосърдечие, кротък богомолец, лишен не само от държавнически, но и от какъвто и да е ум изобщо; другият – притежател на истински държавнически разум, одухотворяван от стремежа да изведе страната от задънената улица, в която я завел Грозни, и трайно да обоснове народния живот върху основата на съгласуването помежду им на противоречивите интереси на различните съсловия и групи от населението. Може да се предположи, че в самия факт на наличието на престола на такъв човек като Фьодор се е изразила метаисторическата потребност на Русия да уравновеси образа на царя страшен с образа на царя безгневен, милостив и отхвърлил мирските ценности; в Борис се изразила ясно осъзнатата потребност на руската държавност – да поправи, да заличи грешките на Йоан чрез отстраняване на всички следи от опричнината, прекратяване на терора, смекчаване на законодателството и укрепване на международните връзки.
Непосредствен приемник на Николай бил Александър II. Това бил добродушен по природа, сърдечно болен, но неустойчив, макар и много упорит, възпитан в принципите на абсолютизма човек, чийто ум не блестял с никакви ярки достойнства; впрочем, да бъде обвиняван Александър в крайна ограниченост би било несправедливо. Можем да кажем, че този човек е бил нещо сродно между добролюбивия и набожен, но възглупав Фьодор и активния държавник, властния Борис. При това, разбира се, Александър си оставал далеч и от духовността на първия, и от далновидната бдителност и трезвост на втория.
Прочетено: 1220 пъти